מה אלו קיטים של אלקטרוניקה, מה זה כולל, מה עושים עם זה ולמי זה מיועד?

היום, בניגוד לעבר, לילדים יש הזדמנות לגעת ולשחק עם המון תחומים טכנולוגיים שפעם היו מחוץ להישג ידם של רוב הילדים, למעט אלו שלמישהו במשפחה שלהם הייתה נגיעה חזקה לתחום.
אז היום המצב הוא מאוד שונה. ילדים זוכים לשחק וליהנות מתחומי טכנולוגיה רבים הודות לנגישות הגבוהה של מוצרים אלו בתחום המשחקים החכמים לילדים.

קיטים לבניית מעגלים אלקטרוניים הם סט של רכיבים ומעגל מודפס עליו אנו מלחימים רכיבים אמיתיים מעולם האלקטרוניקה הדיגיטלית והאנלוגית.
בהתנסות וחוויה זו ילדים זוכים ממש לעבוד עם אלקטרוניקה ולרכוש ניסיון ביצועי אמיתי ולעבוד עם מלחם תוך שהם ממש מרגישים כמו מקצועניים!

זה מרחיב את ארגז הכלים שלהם ופותח בפניהם עוד אפיקים ויכולות בעולם המייקרים והבנייה העצמית בעולמו הטכנולוגיה.

ערכות אלקטרוניקה להלחמה לילדים
קיט אלקטרוניקה לילדים

אלו מעגלים למשל אפשר לבנות עם קיט אלקטרוניקה לילדים?

עולם האפשרויות בקיטים אלקטרוניים לבנייה עצמית הוא מגוון ומעניין, ילדים יכולים לבנות החל ממעגל שמריץ אורות צבעוניים על נורות לד, דרך מגבר קול, רכב שעוקב אחר קווים, מפסק חשמלי שמגיב לאור או לקול, קובית משחק דיגיטלית (כמו של ששבש), שעון דיגיטלי, טיימר או אפילו משחק טטריס ועד המון סוגים של מעגלים מגניבים שילדים יכולים לעשות בהם שימוש או כמשחק או לשלב אותם פונקציונלית בפרויקט גדול יותר שהם עושים.

אלו כישורים נדרשים כדי לבנות קיטים באלקטרוניקה?

בעקרון הקיטים מיועדים לילדים ונוער שכבר יודעים משהו באלקטרוניקה, אולם ילדים בעלי סבלנות ויכולת למידה עצמית יכולים ללמוד הכל מאפס, הרי היום באמצעות כלי אדיר כמו יוטיוב אפשר להשלים כל חתיכת ידע שחסרה לנו בפאזל של סט הכישורים הנדרשים לנו בפעולות מעין אלו.
הם יצטרכו לדעת לזהות את הרכיבים השונים ולדעת כיצד הם מושיבים אותם במעגל, לרכיבים שונים חוקים שונים, כמו למשל דיודה – שזה רכיב שמעביר זרם רק בכיוון אחד ועלינו לדעת כיצד למקמו – כלומר באיזה כיוון על המעגל.
הכיוון אמוד להיות מסומן על המעגל עצמו, אולם עלינו לדעת איך לזהות את ולקרוא את הסימן הזה.
בנוסף הם יצטרכו לדעת כיצד עובדים עם מלחם ואיך מלחימים רכיבים ללוח.
וגם לקרוא מפת התנגדות של נגדים (רכיב אלקטרוני שכמו שהוא נקרא, מתנגד לזרם שעובר דרכו וכך מחליש אותו), ההתנגדות של נגד מסומנת עליו עם פסים צבעוניים אותם אנו צריכים ללמוד לפרש על פי טבלת צבעים.
וכן עליהם לדעת להבדיל בין סוגי רכיבים שונים באותה משפחת רכיבים ולדעת איך כל אחד מהם מתנהג ומהם כללי החיבור שלו.
כמו למשל קבל אלקטרוליטי וקבל דיאלקטרי, לראשון יש כיוון מוגדר בחיבור למעגל ולשני אין. איך מזהים את הכיוון בו מלחימים ג'וק למעגל וכדו'.
כמו כל נושא בטכנולוגיה גם עולם זה הוא עשיר ומעניין ומבא איתו עולם שלם של מושגים חדשים וכללים וכך מרחיב את הידע והתפיסה של הילד ומעניק לו סט חדש לגמרי של כישורים ויכולות.
אז לסיכום, יש ילדים שיכולים ללמוד את הכל לבד, יש כאלו שיצטרכו דחיפה והסבר קל פה ושם ויש כאלו שכבר מגיעים אחרי חוג אלקטרוניקה בסיסי כזה או אחר והם כבר די מוכנים לכך.

אלו כישורים ילדים ונערים רוכשים מהעיסוק בזה?

אז כמו שהזכרנו קצת קודם, העיסוק באלקטרוניקה מקנה כישורים ויכולות רבות, החל מבסיסיות מאוד כמו מוטוריקה עדינה, יכולת מיקוד וסבלנות, דרך יכולות בלבנות פרויקטים שונים המצריכים מודולים ואלמנטים אלקטרונים וחשמליים ועד היכרות ודריסת רגל בעולמות הטכנולוגיה והקניית ביטחון עצמי ומסוגלות לעסוק בנושאים טכניים.

זה חשוב מאוד לילדים ומרחיב מאוד את סט הכישורים הכלליים שלהם לחיים.
וזה ידע שגם ילך איתם לכל החיים וגם יכין אותם לקלוט ידע נוסף בתחום בהמשך.

זה זול יחסית ונותן תמורה גבוהה לכסף

קיטים אלקטרוניים עולים יחסית מעט, זה חידוש בעולם המשחקים לילדים, שכן פעם, לפחות כשאני הייתי ילד, זה עלה הרבה וגם קשה מאוד היה למצוא את זה בחנויות והייתי צריך לכתת רגליים לחנות מתמחה אחת באלקטרוניקה והיו שם בקושי 2-3 קיטים לבחור מהם.
היום המצב שונה לגמרי ויש המון סוגי קיטים לבנית מעגלי אלקטרוניקה והמחירים נעים בד"כ בין 50-100 ש"ח לרוב הקיטים.
יש גם קיטים מורכבים יותר שעלותם יכולה להגיע גם ל 150 ש"ח אך אלו מעטים יחסית.

קיטים אלקטרוניים לילדים

לאלו גילאים זה מתאים?

קיטים אלקטרוניים שאיתם בונים מעגלים אלקטרוניים אמיתיים עם הלחמה של רכיבים של ממש, מתאימים לגיל 10 ומעלה

לסיום, עוד כמה נקודות חשובות:

מבחינת בטיחות, העבודה על קיטים אלקטרוניים דורשת מלחם.

מלחם הוא פוטנציאל לכוויה ולכן יש ללמד ילדים שטרם עבדו איתו בעבר את כללי הזהירות איתו.

זה לא מסובך וזה כמובן לא ממש מסוכן מעבר לכוויה לא נעימה במקרה של מגע מקרי אך רצוי כמובן להימנע מכך.

מבחינת התעסקות בחיבור לחשמל, היום יש מלחמים מהדור החדש שמתחברים ל USB או אפילו עם סוללה נטענת

מלחם נטען התאים לילדים